Blog

Ženská bylinná napářka

Ráda Vám chci nasdílet své zkušenosti s ženskou bylinnou napářkou.  Vím - toto téma je ryze ženská záležitost, ale i tak se v ní dotknu našich mužských protějšků. 

O bylinné napářce jsem poprvé uslyšela od Aličky mé lektorky jógy. Vzala jsem to na vědomí, ale nijak se tím dál nezabývala, ale protože jsem pořád na cestě ke větší sounáležitosti k přírodě, k sobě samé a směřuji hodně k naší cykličnosti viz. "čl. Masáže vs. ženská cykličnost" a bylinkám, bylo nasnadě, abych v čase pro mě příhodném toto téma více prozkoumala. 

A - navíc se mě ptalo i pár mých milých klientek jestli nechci napářku zavést i v masérně. Zůstalo to nějaký čas v mých myšlenkách a koncem loňského roku jsem se tím začala intenzivněji zabývat.  Nyní zkouším napářku na sobě, abych mohla zodpovědně pokračovat s Vámy milé ženy. 

Prozatím zde budu sdílet mé zážitky a vědomosti, které jsou z mého pohledu úžasné. 

Napářka je navíc vhodná i před masáží, čili se velmi těším, že jednou (až projdu školeními) ji budu moci nabízet jako další bezvadnou metodu, která pomáhá ženám a zároveň bude mít velký vliv na propojení s masážemi.

Ale vrátím se k mým úžasným zkušenostem. Řeším problémy s menstruací odjakživa - není potřeba rozebírat co všechno, každopádně mi nikdy nic nezabralo znatelně ani po delší době, ani hormonální antikoncepce - kterou bych už nikdy nevzala ani bylinky v čajích, které jsou určeny na různé potíže. Jediné - u čeho jsem zaznamenala nějaký obrat k lepšímu byly a jsou tinktury Naděje od paní Podhorné, které mám přímo na míru. Nicméně na mé ženské potíže to působí velmi pozvolna a v dlouhém časovém úseku. Ty rozhodně mají v mém životě místo i nadále, ale abych Vám sdělila tu úžasnou změnu po první napářce. Mám ji aplikovat vždy na 10 minut 3 dny před začátkem menstruace a 2 dny po. Prozatím jsem ji stihla 2x pouze po menstruaci a musím říct, že první dvě napářky mi pomohly zkrátit ze 14 na 9 dní, což považuji za můj osobní zázrak, za další vnímám velmi uvolnění v oblasti pánve a tudíž i zlepšení některých potíží s bolestmi zad - ty jsou často propojeny právě i s naším cyklem. A co ještě?  :-) Menstruace není tak silná a postupně se mírní. Kromě toho je to velmi cenná chvilka pro mne plná úžasné bylinkové vůně, která provoní celý byt. 

Tahle ryze ženská péče zde existuje již několik století, jen byla u nás zapomenuta a postupně se vrací do našich životů a rozhodně stojí za to ji vyzkoušet. 

A propo vlastně se netýká jen nás žen, ale i našich protějšků, protože po napářce nejen já, ale i mnoho dalších žen vnímá velké uvolnění v oblasti pánve a to vede i k zajímavým pozitivním zkušenostem v intimním životě. Za sebe mohu říct, že změny poznal i můj manžel a již se mě často ptá, kdyže si to budu zase dělat napářku! :-)


Masáže vs. ženská cykličnost

Už ani nevím, kdy mě napadlo spojení ženského cyklu s masážemi, myslím, že to bylo někdy před rokem možná i dříve.

Přišla myšlenka a s ní otázky, které mě napadaly ve spojení s jógou, kterou jsem začala praktikovat a ještě víc i lektorkou Aličkou, která nás při našich lekcích krásně ladila vnímat naše tělo i mysl a tím vlastně i náš cyklus s jeho jednotlivými fázemi a cítit se co nejlépe.

A jaké otázky mě napadaly? Tady jsou dvě hlavní.

Mohou masáže působit pozitivně na celý cyklus či jeho jednotlivé fáze?

Může cyklus a jeho jednotlivé fáze ovlivňovat výběr a chuť jít na masáž?

I když jsem masérkou přes šest let a mám hodně různých zkušeností a informací, zrovna toto téma jsem neměla možnost více prozkoumat.

A tak tato myšlenka zůstala na někdy později. To později přišlo letos na jaře s otevřením své vlastní praxe, najednou nic nebránilo a já se rozhodla do toho skočit. Pro můj průzkum bylo zapotřebí najít ženy, které si budou vědomy svého cyklu i jeho fází a které neberou hormonální antikoncepci, která toto vnímání narušuje.

S každou ze 4. žen jsem se setkala celkem 4x vždy na cca 1,5 hodiny v jednotlivých fázích Panny, Matky, Kouzelnice a Vědmy (ne vždy se nám podařilo se setkat uprostřed fáze, někdy to bylo i samém začátku nebo naopak na konci jednotlivých fází). Naše setkání nebyla jen o masáži, ale i popovídání si např. v jaké fázi jsou a jak se zrovna cítí. Zapojila jsem do zkoumání i aromaterapii, ženy si vybíraly pokaždé EO (éterické olejíčky) do difuzéru i na masáž a používala jsem i EO pro čakry. Zajímavé bylo zjištění, že téměř v každé fázi vonělo ženám něco jiného - např. růže, kterou dvě ženy neměly zrovna oblíbenou - tak ve fázi Vědmy a Kouzelnice najednou voněla v čakrovém oleji a byla použita i na masáž.

Masírovala jsem vždy celá záda, pánev a ruce zezadu, poté bříško a na konec hlavu s obličejem.

Snažila jsem se vždy o soulad s masírovanou ženou a přihlédla i ke zdr. stavu a současně i k zádům, která většinu lidí hodně trápí. Všechny ženy jsou skvělé ve vnímání sebe samé a proto mi vždy na druhý den napsaly své pocity.

Osobně se mi nejvíc jeví přínos masáže ve fázích Kouzelnice a Vědmy, kdy často býváme jako papiňáky v premenstruačním syndromu nebo nás při menstruaci bolívá bříško a je ve velkém napětí. V tu chvíli to beru jako velké plus, kdy může masáž krásně uvolnit psychické napětí a zároveň i to fyzické, odpomoci od bolesti či alespoň zmírnit. Zároveň dodá i energii, kterou v tomto období často postrádáme.

Zde jsou jednotlivé fáze a reporty od milých účastnic - vždy na druhý den po masáži.

Fáze Vědmy (1.-6. den cyklu)

 1. žena - 1. den menstruace - Moni tak píšu report:)) - od včerejší masáže mě prakticky přestal bolet podbřišek a bylo mi moc fajn, měla jsem i dost energie. Dokonce jsem šla na hodinku okopávat jahody na zahradu:) Hodně mi to opět pomohlo na celou oblast pánve. Když jsem jela k Tobě, podbřišek hodně bolel, v průběhu masáže to odcházelo a pak už se bolest nevrátila.

 2. žena - menstruaci jsem dostala dnes ráno :) ale měla klasický průběh, trochu pobolívala, ale nijak extra. Nepociťovala jsem rozdíl mezi tím po masáži a bez masáže. Nicméně na to, že jsem dnes měla první den menstruace, jsem měla dost energie, což si myslím, že masáž určitě ovlivnila. Za což děkuji :)

 3. žena - tak po masáži jsem nakonec na jógu nešla ;) Únava zůstala a měla jsem chuť si zalézt a být sama. Nic se mi nechtělo dělat. Obvykle už pátý den cyklu šilhám po dynamické fázi a začínám se rozjíždět, ale teď jsem měla pocit, jako bych se vrátila do úplně prvních dnů - takové stažení se do sebe, zvnitřnění, napojení se, zpomalení. Fyzicky mi bylo dobře, hlava nebolela. I dnes mi bylo dobře a uvolněně a žádné svaly jsem necítila. Taky už jsem měla lepší náladu.

 4. žena - nevím, jestli ta moje masáž včera bude relevantní ještě k této fázi, protože mám hodně náročné první dva dny menstruace a hlavně ty dny předtím. Každopádně teď v úterý jsem se nejdřív cítila hodně bdělá a komunikativní a postupem jsem se při masáži uklidňovala a ztišila. Neznamenalo to ale, že bych potom měla míň energie spíš naopak. Přišlo mi jen, že jsem přestala vnímat tolik podněty okolo a masáž mi umožnila zavnímat víc sebe. A zlomilo se to pravě, když jsi mi začala masírovat krk a pak bříško. Škoda, že nám to nevyšlo na moje první dny menstruace, tam by mě opravdu zajímalo, jak bych se cítila, jaké vůně bych si vybrala a jakou masáž bych zvolila. Odhaduju, že by to byla hodně jemná a citlivá masáž, ani nevím, jestli bych ji právě snesla na tom bříšku, protože ho mám hodně v napětí a bolavé. Ale možná by to právě pomohlo. Myslím, že i výběr vůní by byl hodně jiný, většinou jsem na všechno extrémně citlivá.

Fáze Panny (7.-13.den cyklu)

 1. žena - opět neskutečně moc energie, bylo mi super. Je to prostě čím dál lepší:), ty pravidelné masáže mi očividně prospívají:))

 2. žena - po masáži se cítím skvěle, plná energie a plánů (tak jak to má být). Nakopla jsem se celkem rychle, poté co jsem vyšla ven. Mozek se rozjížděl trochu pomaleji, ale bylo to příjemné. Dneska mě nic nebolí, i hlava je naprosto v pořádku, z čehož mám radost. Myslím, že masáž mi přišla vhod, na zklidnění mysli naprosto značka ideál. :)

 3. žena - včera jsem se cítila moc dobře a uvolněně v zádech i ramenou, unavená jsem nebyla, měla jsem dostatek energie. Jen večer a trochu i dnes jsem "cítila" podbřišek - bolest není úplně nejvýstižnější termín - prostě se tam přesunula pozornost. Přemýšlela jsem, že jsem vlastně nikdy neprožívala masáž vědomě a se záměrem (maximálně s tím, aby se mi uvolnily ramena), a už vůbec ne ve spojení s cyklem. Ale jak se teď po těch masážích sleduju, tak vnímám, že to zvědomění a propojení může podpořit benefity té dané fáze. Třeba včera jsem měla naplánované dvě setkání se dvěma kamarádkami, se kterými to bývá vždycky trochu náročnější, ale tentokrát jsem je zvládla v pohodě i jsem si to užila - myslím, že to bylo podpořeno právě tou "správnou" fází.

 4. žena - hned po masáži jsem se cítila velmi uvolněně, zbavena napětí ve svalech i myšlenkách. V myšlenkách už se pak napětí znovu neobjevilo, ale asi tak hoďku po masáži jsem byla cela rozbolavělá a levá kyčel od kostrce mě bolela ještě mnohem víc, asi jak se do toho zasáhlo. Ještě chvilku jsem si pak záda nahřívala ve sprše a pak už jsem si jen lehla k tv a šla brzo spát. I když mě záda hodně bolela, stejně jsem i přesto cítila velké uvolnění na těle i na duši. Obzvlášť příjemná mi byla masáž hlavy a vlasů, masáž zad byla uvolňující a masáž bříška příjemná, ale dovedu si představit, že ji ocením mnohem víc až v době menstruace. U mě v období ovulace probíhá velke napětí v zádech a dost často mám pocit "splašených hormonů" a přemíru energie a myšlenek. Proto dost často potřebuju v tomto období hodně podnětů, ale zároveň i vybalancování přemíry myšlenek a nápadů. Proto mi asi velmi seděla masáž hlavy. I dnes cítím zklidněná na duši a v myšlenkách a věci, co jsem řešila včera teď pozoruju s nadhledem. Kostrč a kyčle mě ale pořád hodně bolí a cítím, jak jsem zatuhlá, práve kvůli stresu z posledních dní a pocitu, že musím něco rychle vyřešit. Ráno jsem byla ještě na józe, tak jsem se pokusila to uvolnění napětí a nadhled ještě víc prohloubit.

Fáze Matky (14. - 20. den cyklu)

 1. žena - je mně vždycky úplně super, žádná únava, prostě bezva. Zase vnímám velké uvolnění v té pánvi, bedrech, podbřišku. Vůbec nic mě tam nebolí.

 2. žena - dneska se citím dobře, akorat mě trochu píchá v těch zádech v oblasti ledviny, ale mám pocit, že to pomalu odeznívá. Jinak ta rozvláčnost po masáži opadla celkem rychle. Myslím, že do hodinky jsem byla zase plná energie.

 3. žena - včera to byl naprosto luxusní den, zahájení masáží a pak jsme si čtyři hodiny užívaly wellness - nešlo než cítit se skvěle :) Myslím, že při včerejší masáži mě ta hlava bolela zatím nejmíň (potom už vůbec), po těle jsem taky byla krásně uvolněná. Dnes se cítím spíš unaveně a zpomaleně - myslím, že za to hodně může i počasí, ale možná taky nastupující zvolnění fáze - den 19. Mám tendenci dokončovat a dotahovat věci, to byl taky záměr, který jsem chtěla včerejší masáží podpořit (něco jako sankalpa v józe ;)

 4. žena - včera jsem určitě cítila už na začátku, že uvítám dynamičtější a silovější masáž. Byla jsem plná energie, takže jsem nepotřebovala úplně dobíjet baterky a taky jsem neměla žádné bolesti, takže jsem byla víc uvolněná a proto asi i ta potřeba silovější masáže. Moc jsem si užívala tlak na body v oblasti krční páteře a lopatek, cítila jsem, jak to jsou moje slabá a bolavá místa a že mi můj cyklus teď dovoluje se na ně soustředit a uvolnit je. Taky jsem si uvědomila, že jsem při masáži víc bdělá, nevadilo mi vůbec s tebou komunikovat, spíš naopak a víc jsem vnímala, co se děje, než že bych se jen snažila uvolňovat bolest. Masáž bríška mi nebyla nepříjemná, ale zároveň jsem neměla pocit, že by mi byla i něčím přínosná v tomhle období. Prostě neutralní. Masáž hlavy se mi určitě víc strefila do uvolnění minule, ale i tentokrát byla velmi příjemnou částí, zvlášť masáž obličeje. Vůně si myslím, že jsem zvolila spíš uklidnující a sladké, právě proto, že jsem měla hodně energie a uvítala jsem spíš zklidnění už takhle na večer. Heřmánek se mi trefil do vkusu hodně. Jinak bolest kostrče a zad se večer ani ráno neozvala a moje pocity byly dnes víceméně stejné. Jediné, co mě překvapilo je, že jsem dostala menstruaci o týden dřív než bych čekala - ale jinak stejně jako minulý měsíc, po 23 dnech :) a vůbec jsem o tom nevěděla, nebolelo mě břicho, záda, nebyla jsem unavená, prostě nic. Jediné co, tak trošku v krku (to se mi stává i při ovulaci), ale přičítala jsem to buď rozkvetlým stromům nebo nějakému prochlazení.

Fáze Kouzelnice (21. -28. den cyklu)

 1. žena - nejsilnější pocit ze včerejší masáže je, že se mi uvolnila pánev a oblast břicha, pánev zepředu i zezadu. A bříško je takové placatější, není tolik v napětí, nenafouklé:) Záda jsou taky lepší, tam cítím, že se uvolnila hlavně ta pravá strana.

 2. žena - musím říct, že včerejší masáž mě pěkně uvolnila a dneska se cítím dobře, zatím mě nic nebolí. Ale včera jsem měla opačný průběh než minulý týden, po masáži jsem sice byla plná energie, ale do hodiny to opadlo a pak jsem byla unavená, byla mi zima a celkově mi bylo nějak divně (tělo nejpíš zpracovávalo tu práci) a tak jsem si šla i raději dříve lehnout. Nicméně dnes se cítím jako znovuzrozená :)

 3. žena - musím říct, že čtvrteční masáž mi moc pomohla! Ještě jsem si namočila nohy do slané vody a nahřívala bedra. Druhý den už jsem bolest v bedrech a podbřišku necítila, moc mě to potěšilo. Unavená jsem sice byla, od čtvrtka až doteď, ale to v této době považuju za normální. Zpomalila jsem a do ničeho se nenutila. Menstruace přišla o den dřív, tj. dnes, doprovázená jemnou bolestí - stejnou jako obvykle nebo možná nepatrně slabší, to nedokážu přesně vyhodnotit. Na to, jak jsem dnes měla náročný den (celodenní školení docela náročné na analytické myšlení - což teď není zrovna silná stránka) jsem se vlastně cítila velmi dobře.

 4. žena - tato masáž mi velmi sedla, hlavně výběr vůní na mě měl neskutečně pozitivní efekt. Zaprve se mi dlouho očekávaná menstruace do dvou dní spustila a zadruhé jsem opravdu cítila příliv energie, tak jak název et.oleje napovídal :),byla jsem víc klidná a zároveň nabitá energií, kterou jsem měla úplně pod bodem mrazu. Moje tělo nebylo v takovém napětí a bříško se mi pak i trochu uvolnilo. Dala jsem si pak ještě horkou vanu, abych ten pocit podpořila a moc dobře jsem pak spala. Tato energie a nálada mi vydržela i další dny. Jako vždy mi velmi sedla masáž hlavy a vlasů a velmi příjemná mi byla masáž ruk, které jsi mi vytahovala až za hlavu. Uvolnila se mi hodně krční páteř.

Otázky, které jsem poslala milým průzkumnicím po skončení našich velmi příjemných 4 týdnech.

 1. Mohou masáže ovlivňovat menstruační cyklus a jeho jednotlivé fáze?

 2. Může cyklus nebo jeho jednotlivé fáze ovlivňovat výběr a chuť jít na masáže?

 3. Co Vám náš společný průzkum dal, ukázal či nasměroval? (V které fázi Vám masáž nejvíc sedla, pomohla atd.)

1. žena

 1. Myslím, že masáže cyklus určitě ovlivňují - u mě minimálně v tom, že při masáži u menstruace byla menses výrazně míň bolestivá. Takže menstruační fáze u mě masáží ovlivněná byla. U ostatních fází mi to nepřišlo tak výrazné z hlediska cyklu, ale vždy jsem byla výrazně odpočinutá a měla o hodně víc energie, a to jak v den masáže, tak i den po ní.

 2. U mě cyklus rozhodně ovlivňuje chuť jít na masáž - v období menstruace jsem si masáž nikdy neplánovala a taky jsem na ní nikdy nebyla, až u Tebe. A pokud se pak masáž udělá jemně, tak to výrazně pomůže probíhající menstruaci. Za mě je ideální zajít na masáž v počátku menses, protože se mi krásně uvolnil celý podbřišek a dál už prakticky nepřišly žádné bolesti, ani když jsem pak vykonávala nějakou náročnější fyzickou činnost (např. práci na zahradě). Když jsem teď měla menstruaci bez masáže, tak byla bolestivější, ale zase ne tolik, jak bylo obvyklé - tj. v období před cyklickými masážemi.

 3. Pravidelné cyklické masáže mi pomohly především v uvolnění celé oblasti pánve a beder, to se mi při masáži nikdy předtím nestalo. Nejvíc mi masáž pomohla hned na začátku menstruace - viz odpověd na předchozí otázku:) Celkově pokud by ženy mohly chodit na masáž každý týden, bylo by to určitě fajn. Vždy došlo při masáži k výraznému uvolnění a následně pak i k velkému přílivu energie.:) Naučila jsem se lépe vnímat svoje tělo v celé pánevní oblasti, procítit tam to velké uvolnění a klid. Toto přetrvává i nadále - doteď:) Navíc jsem zjistila, že v různé fázi cyklu mi opravdu voní různé vůně - oleje, to bylo překvapení, protože toto jsem samozřejmě nikdy předtím nesledovala.
  Za masáže moc děkuji, byl to krásně strávený čas. A rozhodně tento pravidelný měsícní cyklus masáží doporučuji všem ženám, v rámci prozkoumání svého těla během celého cyklu.

2. žena

 1. Ano, dle mého názoru masáže zklidňují menstruační cyklus, jednak tím, že ulevují od bolestí a dále táké zmenšují rozdíly v jednotlivých fázích (typické projevy jednotlivých fází pak nejsou tak výrazné, což se zejména ve fázi Čarodějky opravdu hodí :)).

 2. Ano, chuť na masáž byla v mém případě nejmenší v období Vědmy, nicméně masáž samotná pak v tomto období byla velice příjemná, ovlivňuje tedy chuť jít na masáž nikoliv samotný prožitek z masáže. Výběr masáže je v různých fázích rozhodně odlišný. V mestruační fázi je příjemná relaxační, jemná masáž, zatímco ve fází čarodějky či akční panny to chce něco dynamičtějšího více "drsnějšího".

 3. Náš společný průzkum mi určitě přinesl zajímavé poznání o tom, že v jednotlivých fázích menstruačního cyklu mi voní vždy něco jiného. (Díky tomu nemusím vyhodit drahý parfém, jen musím počkat na správnou fázi. :)) Určitě pro mě bylo velice zajímavé vyzkoušet masáž břicha, která měla zejména v menstruační fázi velmi kladné účinky. Velmi zajímavé pro mě bylo také to, jak masáže ovlivnily délku mého cyklu (to však ještě musím dále sledovat, zda prodloužení bylo v důsledku masáže, nicméně mám pocit, že roli to určitě hrálo). Masáž mi nejvíce pomohla ve fázi panny, kdy jsem potřebovala zklidnit přemíru akce, která ve mě neustále rostla. Masáž mi přinesla zklidnění a vyčistila mi hlavu. V neposlední řadě jsem se seznámila s úžasným človíčkem, který má spoustu zajímavých životních názorů, zkušeností a zaměřuje se na průzkum ve velmi krásné a užitečné oblasti :).

3. žena

 1. Ano, myslím, že už jen tím, že se nad spojením masáží s cyklem zamýšlíme, tak dochází k ovlivňování, ke zvědomění, k většímu vnímání svého těla - kam jde pozornost, jde energie.

 2. Určitě se mi chuť na masáže v průběhu cyklu proměňuje, mám třeba potřebu první den-dva menstruace se stáhnout do sebe, vyhýbat se lidem, takže ani nálada na masáž není. Taky jsem vnímala rozdílné pocity po masáži, v menstruační fázi mě masáž spíš "ukolébala".

 3. Nejvíc mi masáž sedla v premenstruační fázi (ta pro mě bývá nejnáročnější), tehdy je podle mě masáž bříška opravdu k nezaplacení. Masáž mi v této době pomůže ke zvolnění tempa, hýčkání se a uvolnění napětí. Mám zkušenost, že když se v tomto období "šetřím", menstruace pak je v klidu a téměř bez bolestí. Do budoucna se chci při plánování masáží zaměřit právě na dobu těsně "před". A celkově mi tento průzkum dal novou zkušenost prožívat masáž vědomě a se záměrem, toho bych se chtěla i dál držet. Vnímala jsem to tak, že to zvědomění a propojení může podpořit benefity dané fáze.

4. žena

 1. Myslím, že ano, už dvakrát jsem se přesvědčila o tom, že mi masáž spustila menstruaci, kterou jsem očekávala buď dříve nebo později (jednou to bylo 24. den a podruhé 37.) Podle mých pocitů to ovlivňuje hlavně masáž bříška, na kterou jsem v minulosti nebyla tolik zvyklá. Nejsem si jistá, jestli masáže ovlivňují ještě i další fáze, ale každopadně mi uvolňují napětí v těle v období ovulace, které je pro mě snad ještě horší než před menstruací. V jiných fázích (těch klidnějších) vnímám především uvolnění zatuhlých svalů.

 2. Určitě, v období menstruace (hlavně první dny) volím jemnější masáž, něžné nebo jemné energizující vůně a jemnou hudbu. Obvykle v tomto období vyhledávám příjemné věci na dotek obecně (bavlnu, žádné syntetické látky, měkké deky, teplo, objetí). V období ovulace naopak vyhledávám dynamičtější a tlakovější masáž, ale naopak zklidňující vůně, protože moje energie je většinou na vyšším stupni i když je tělo ve velké tenzi. V mezidobí volím take tlakovější masáž ale s důrazem na celkové uvolnění svalů a prevenci, spíš než cíleně na zatuhlá záda a krk při ovulaci. Vůně většinou volím citrusové nebo svěží, případně neutralní které mě nebudou nijak výrazně u masáže rušit.

 3. Nejvíc mi pomohla masáž v době ovulace a v době před menstruaci - zaprvé menstruaci vyvolala do dvou dnů a zadruhé mi dodala energii, která mi pár dni před menstruaci velmi výrazně klesá a uvolnila napětí smyslů i myšlenek pomocí vůní. Průzkum mi už teď ukázal, že nejen volba masáže, ale i éterického oleje je pro mě velmi důležitá v jednotlivých fázích a že mi vůně dokáží velmi pomoct usměrnit hladinu hormonů. Stejně tak i volba jemnější nebo naopak silnější masáže je pro mě velmi výrazným aspektem a ovlivňuje pak celkový pocit z masáže a hlavně následně rozpoležení i několik dní po masáži. Děkuji za tuto možnost toto objevit.

Na závěr bych chtěla říct, že pro mne jako masérku byl průzkum velmi obohacující a poskytl mi zajímavé informace, které mohu při svém životním povolání masérky dál zhodnocovat ve své praxi a zároveň mě jako ženě poskytl další cenné zkušenosti, které i mě samotné pomáhají si více rozumět. Proto jsem se rozhodla pokračovat v průzkumničení dál s dalšími ženami a průběžně dodávat další postřehy.

Tento můj malý osobní průzkum může ukázat dalším ženám, že i masáž si mohou navolit ve svém cyklu, kdy pro ně bude mít největší přínos.

Zároveň jsem naznala, že bych měla projít úplně stejným průzkumem, abych sama vědomě zavnímala, jaký vliv to na mne bude mít. I když na masáže chodívám a velmi ráda, tak jsem nikdy nebyla 4x po sobě, tudíž jen tuším, jaký asi to může mít na mne vliv.

Na samý konec musím velmi, velmi poděkovat milým ženám, za jejich odvahu jít do tohoto osobnějšího průzkumu, k masérce, kterou neznaly a které se vydaly tzv. napospas :,-) :-)

Je krásné a inspirující vidět, jak ženy dokáží zavnímat své tělo i mysl. Jak si zvědomí masáž a tím mohou využít benefity na maximum.

Krásný den všem přeji.

Moni

Masáže Grainne Erin

Zdroj obr.: Webnode


Masáže v Indonésii mají velmi dlouhou tradici a předávají se tam z generace na generaci. Z královského paláce se rozšířily dál a po staletí patří ke každodenní péči o tělo. Masáž může být intenzivní, kdy posiluje fyzickou kondici a přímo působí na svalový aparát, mizní a krevní oběh. Anebo může být relaxační, kdy uvolňuje a harmonizuje celý...